“Redakcyjne typy”: UFC 224

Przed nami kolejne duże wydarzenie w świecie MMA – gala UFC 224. Oznacza to oczywiście w głównej mierze konfrontacje rodem “Brazylia kontra reszta świata”. Nie zabraknie także pojedynku dwóch starych wyjadaczy: Lyoto Machidy i Vitora Belforta. Choć karta na papierze może nie robi wrażenia, to zapowiada się niezwykle ciekawy wieczór.

Amanda Nunes vs Raquel Pennington

Michał Przybycień: Zdecydowaną faworytką jest Brazylijka. Pokonała ona najlepsze zawodniczki kategorii koguciej jak np. Miesha Tate, Ronda Rousey, czy Valentina Shevchenko (2 razy). Jest bardzo wszechstronna, bo specjalizuje się w technikach parterowych, ale potrafi też skończyć walkę efektownym nokautem. Jej przeciwniczka, nie ma jakiegoś rewelacyjnego bilansu. Ostatnio prezentuje jednak świetną formę i jest na fali czterech zwycięstw z rzędu. W większości wygrywała jednak przez decyzje. Brazylijka jest jednak bardziej doświadczona i nie powinna dać się zaskoczyć Pennington. Nunes raczej wygra przed czasem.

Typ: Amanda Nunes – poddanie w 2. rundzie

Kelvin Gastelum vs Ronaldo “Jacare” Souza

Łukasz Moryson: Na papierze jest to jeden z najbardziej wyrównanych pojedynków w karcie – obaj zawodnicy są bardzo różni stylistycznie, a różnice te wzajemnie się zacierają. “Aligator” nigdy nie był wirtuozem stójki, a braki defensywne w tej płaszczyźnie to jego odwieczny mankament, dysponuje on za to uderzeniem, które w każdej chwili może zgasić prąd u przeciwnika i pozwolić wyjść Brazylijczykowi z największych opałów. Gastelum natomiast jest zdecydowanie bardziej poukładany kickboksersko, do tego nie boi się iść do przodu i wywierać presji na przeciwniku. a w odpowiedzi na cios rywala ma mega twardą szczękę, którą przetestował już niejeden czołowy średni w UFC. Parter to zdecydowanie domena Ronaldo. Jednak przejść na matę wcale nie będzie mu tak łatwo, warunki fizyczne Meksykanina są stworzone do obrony obaleń i inicjowania z wysoką skutecznością swoich prób zejścia na glebę. Wydawałoby się, że więcej atutów przemawia za Kelvinem, jednak na przekór sobie postawię na Brazylijczyka. Liczę, że wykorzysta jakiś niewielki błąd Gasteluma i znajdzie się w na tyle dogodnej pozycji, że utoruje sobie nią drogę do kolejnego “W” w rekordzie.

Typ: Ronaldo Souza – poddanie w 2. rundzie

Amanda Cooper vs Mackenzie Dern

Monika Bartłomiejczyk: Mackenzie Dern to jednak z najlepszych zawodniczek BJJ na świecie. Posiadaczka czarnego pasa. W MMA stoczyła 6 walk zawodowych i wszystkie z nich wygrała. Połowa z nich kończyła się przed czasem w parterze. Amanda Cooper również ma na swoim koncie 6 pojedynków zawodowych – 3 wygrane i 3 przegrane. Mimo purpurowego pasa w Brazylisjkim Jiu-Jitsu, 3 razy zostawała poddawana, więc i w tym pojedynku prawdopodobnie scenariusz będzie taki sam. Cooper wywodzi się z boksu, ale również Dern może pochwalić się całkiem niezłą stójk, jednak to Amanda jest posiadaczką większej siły ciosu. Mimo wszystko, bardzo prosty pojedynek do wytypowania. Według mnie, to Mackenzie wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku i podda Amandę.

Typ: Mackenzie Dern – poddanie w 2. rundzie.

John Lineker vs Brian Kelleher

Kamil Gieroba: Choć Lineker jest młodszy i ma wyższy rekord niż Kelleher, to rzuca się w oczy, że od 2016 roku stoczył zaledwie jedną walkę. I to starcie gdzie dość długo męczył się z mniej doświadczonym  Marlonem Verą. Do tego wcześniej przegrał z TJ Dillashawem. Wyraźnie coś jest nie tak z Brazylijczykiem. Z kolei Brian przystępuje do pojedynku po dwóch kolejnych zwycięstwach: nad Damianem Stasiakiem w październiku i z Renanem Barao w lutym. To co może także przemawiać za Kelleherem to walka w parterze. Brian zdecydowanie więcej razy kończył pojedynki przez poddanie (8/19 walk) niż Lineker (4/30 walk). Wydaje się zatem, że jeżeli Kelleher sprowadzi walkę do zapasów, to Lineker nie ma szans. Z drugiej strony jeżeli gdzieś ma dojść do decyzji, to w tym starciu jest to najbardziej prawdopodobne.

Typ – Brian Kelleher przez decyzję

Vitor Belfort vs Lyoto Machida

Mikołaj Różalski: Wino z wiekiem staje się coraz lepsze, najlepsi hollywoodzcy aktorzy są już po 60, ale to nie jedyne powody dla których warto obejrzeć walkę Vitora Belforta (26-13) i Lyoto Machidy (23-8). Mimo, że obaj zawodnicy wniosą do oktagonu łącznie 80 lat na karku możemy się spodziewać zażartego pojedynku.  Dwie legendy brazylijskiego mma będą chciał wygrać w swoim kraju i odnieść drugie zwycięstwo z rzędu. Dla Belforta ponadto walka z Machidą może być ostatnią walką w karierze, ponieważ zawodnik poważnie myśli o zakończeniu przygody ze sportem. W pierwszej walce karty głównej UFC 224 możemy spodziewać się szybkiego rozstrzygnięcia. Belfort 80% swoich walk kończy przed czasem, natomiast Machida 6 z 10 ostatnich zwycięskich walk również zakończył przed czasem. Faworytem wydaje się być młodszy Machida, który po trzech porażkach z rzędu zwycięsko wyszedł z walki z Erykiem Andersem na UFC Fight Night 125. Obaj zawodnicy są już dawno po swoich najlepszych latach, co było widać w ich ostatnich walkach. Wydaje się, że Belfort będzie starał się trafić Machidę już na początku walki, jednak z upływem czasu to Machida powinien przejąć pałeczkę i wykorzystywać słabą kondycję Belforta.

Typ: Lyoto Machida – KO/TKO w 2 rundzie.


Walka wieczoru
UFC Women’s Bantamweight Championship
135 lbs: Amanda Nunes (15-4) vs. Raquel Pennington (9-5)

Karta Główna (04:00)
185 lbs: Ronaldo Souza (25-5, 1NC) vs. Kelvin Gastelum (14-3, 1NC)
115 lbs: Mackenzie Dern (6-0) vs. Amanda Cooper (3-3)
135 lbs: John Lineker (30-8) vs. Brian Kelleher (19-8)
185 lbs: Vitor Belfort (26-13, 1 NC) vs. Lyota Machida (23-8)

Karta Wstępna (02:00)
185 lbs: Cezar Ferreira (12-6) vs. Karl Roberson (6-0)
265 lbs: Alexey Oleynik (55-11-1) vs. Junior Albini (14-3)
155 lbs: Davi Ramos (7-2) vs. Nick Hein (14-2-1)
170 lbs: Elizeu Zaleski dos Santos (18-5) vs. Sean Strickland (19-2)

Preeliminacje FightPass (00:00)
170 lbs: Warlley Alves (11-2) vs. Sultan Aliev (14-2)
185 lbs: Thales Leites (27-8) vs. Jack Hermansson (16-4)
170 lbs: Alberto Mina (13-0) vs. Ramazan Emeev (16-3)
185 lbs: Markus Perez (9-1) vs. James Bochnovic (8-2)

Post Author: Kamil Gieroba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *