PŚ w Tiumeni: Kaisa “Królowa” Makarainen wygrywa Puchar Świata

Daria Domraczewa wygrała bieg masowy w tiumeńskim dreszczowcu spod znaku walki Kuźminy z Makarainen. Walkę o Kryształową Kulę minimalnie wygrała Kaisa Makarainen. Weronika Nowakowska pożegnała się z kibicami na 29.pozycji.

 

Zwycięstwo w ostatnim biegu tego sezonu było na drugim planie. Gdy realizator skupiał się na walce o Kryształową Kulę, wówczas trwała zacięta walka o pierwsze miejsce w biegu masowym. Po raz ostatni na strzelnicę jako pierwsze wjechały Anais Chevalier, Laura Dahlmeier i zdumiewająća Karolin Horchler. Zarówno Dahlmeier, jak i Hochler pudłowały. Chevalier wybiegła jako pierwsza, ale tempo Francuzki nie było najlepsze. Do Chevalier szybko dołączyłą Paulina Fialkova, jednak to Daria Domraczewa najpierw dopadła rywalki, a następnie zdołała uciec i wygrała trzeci bieg w przeciągu tygodnia.

 

Sytuacja na linii Makarainen-Kuźmina zmieniała się jak w kalejdoskopie. Zaraz po starcie pierwsze miejsce objęła Kuźmina, lecz szybko dało się zauważyć, że jest gorzej dysponowana na trasie od głównej rywalki. Pierwsze strzelanie obie zakończyły z pudłem, drugie bezbłędnie. Zawodniczki biegły obok siebie do czasu pierwszej stójki. Makarainen spudłowała aż dwa razy, Kuźmina raz. Taka sytuacja była niekorzysta dla Finki, która mimo prowadzenia w klasyfikacji generalnej, musiała być lepsza od Słowaczki o kilka pozycji, ponieważ dwa najsłabsze wyniki w sezonie są skreślane, co premiowało Kuźminę.

 

Na ostatnim strzelaniu Kuźmina ponownie spudłowała, za to Kaisa miała pięć na pięć. Rywalki ponownie znalazły się obok siebie, ale nie na długo. Makarainen biegła niezywkle szybko i wyprzedzała rywalkę za rywalką. W tym samym czasie Kuźmina była na tyle słaba, że traciła pozycje. Ostatecznie Makarainen wygrała trzecią Kryształową Kulę. Anastazja Kuźmina nie dała rady sięgnąć po Kryształową Kulę w rodzimej Tiumeni i odchodzi na emeryturę bez upragnionej zdobyczy.

 

Weronika Nowakowska od początku nie liczyła się w walce o lepsze miejsca. Po pierwszej wizycie na strzelnicy Polka biegała dodatkowe 150 metrów. Łącznie spudłowała trzy razy i dobiegła dwudziesta dziewiąta. Na mecie ukłoniła się publiczności i przywitała ją biało-czerwona kadra. Był to ostatni bieg w karierze dwukrotnej medalistki mistrzostw świata.

 

Wyniki końcowe:
1. Daria Domraczewa (Białoruś) 35:27,4 (1)
2. Paulina Fialkova (Słowacja) +1,8 (1)
3. Anais Chevalier (Francja) +6,6 (0)
4. Vannessa Hinz (Niemcy) +9,6 (1)
5. Franziska Preuss (Niemcy) +9,8 (2)

29. Weronika Nowakowska +2:26,4 (3)

Post Author: Michał Sikora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *