Giro d’Italia 2018: Pokaz siły Froome’a

Christopher Froome (Team Sky) triumfował w królewskim etapie Giro d’Italia na szczycie Monte Zoncolan. Liderem wyścigu pozostał Simon Yates (Mitchelton-Scott).

 

Czternasty dzień rywalizacji w legendarnym włoskim wyścigu od początku budził ogromne zainteresowanie. Nie bez przypadku, bowiem finał został rozegrany na Monte Zoncolan. Średnie nachylenie nieco ponad dziesięciokilometrowego podjazdu wynosi aż 12%, przez co jest uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie! Jeżeli ktokolwiek marzy o triumfie w klasyfikacji generalnej, musi pokazać moc na morderczej wspinaczce.

 

Początkowo zadawano pytanie, czy ucieczka dojedzie do mety, lecz przewaga harcowników była zbyt mała. Najdłużej utrzymującym się zawodnikiem z odjazdu był Valerio Conti z UAE Team Emirates, który został dopadnięty przez Igora Antona (Dimension Data) na samym początku Monte Zoncolan.

 

Grupa prowadząca stopniowo zmniejszała swój skład, a kolejni kolarze regularnie odpadali z rywalizacji o etapowe zwycięstwo. W końcu na czele utrzymała się grupa, w skład której wchodzili: Simon Yates (Mitchelton-Scott), Chris Froome (Sky), Tom Dumoulin (Sunweb), Thibaut Pinot i Sebastien Reichenbach (Groupama-FDJ), Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) oraz Miguel Angel Lopez (Astana).

 

Zwycięską akcję, Christopher Froome wyprowadził na 4000 metrów przed metą. Nikt z pozostałych zawodników, nie był w stanie skontrować ataku. Za Froomem podążył Yates. Czołówka podzieliła się na kilka grupek.

 

Wydawało się, że Yates da radę jeszcze schwytać czterokrotnego zwycięzcę Tour de France, jednak zabrakło kilkuset metrów. Chris Froome został zwycięzcą arcytrudnego etapu i pokazał, że to jeszcze nie koniec urodzonego w Kenii Brytyjczyka.

 

Pierwsza piątka etapu:
1. Chris Froome (Sky) 5h25’31”
2. Simon Yates (Mitchelton-Scott) +6″
3. Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) +23″
4. Miguel Angel Lopez (Astana) +25″
5. Tom Dumoulin (Sunweb) +37″

 

Klasyfikacja generalna 14/21:
1. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 61h19’51”
2. Tom Dumoulin (Sunweb) +1’24”
3. Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) +1’37”
4. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) +1’46”
5. Chris Froome (Sky) +3’10”

Post Author: Michał Sikora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *