Chris Froome niewinny! Koniec dopingowej telenoweli!

Czterokrotny triumfator Tour de France został uniewinniony w sprawie afery dopingowej po zeszłorocznej Vuelcie. Międzynarodowa Unia Kolarska ekspresowo zainterweniowała, po tym jak wczoraj organizatorzy Wielkiej Pętli zablokowali start Froome’a.

 

Jestem bardzo zadowolony, że UCI mnie oczyściła. Ta decyzja jest wielką ulgą dla mnie i zespołu, ale też ważnym momentem dla kolarstwa. Znam historię tego wspaniałego sportu – dobrą i złą. Zawsze brałem swoją rolę lidera bardzo poważnie i robiłem to prawidłowo. Właśnie o to mi chodziło, gdy mówiłem, że nigdy bym nie splamił pozycji zwycięzcy, a moje wyniki przetrwają próbę czasu – stwierdził Chris Froome po decyzji Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

 

Kłopoty urodzonego w Kenii Brytyjczyka rozpoczęły się kilka miesięcy po wrześniowej Vuelcie. W grudniu upubliczniono wyniki testu na obecność salbutamolu, leku używanego przez astmatyków. Próbka zwycięzcy wyścigu, Chrisa Froome’a, zawierała aż dwukrotność dopuszczalnej normy. Prawnicy zawodnika Team Sky odwołali się od wyniku, a sprawa ciągnęła się miesiącami. Wydawało się, że kara dyskwalifikacji oraz unieważnienia zwycięstwa w hiszpańskim wyścigu to tylko kwestia czasu.

 

W związku z brakiem decyzji, rada nadzorcza Tour de France, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, uniemożliwiła start Brytyjczyka w wyścigu, powołując się na rzekomą utratą wizerunku w razie dopuszczenia kolarza do sobotniego startu. Froome błyskawicznie ruszył z pomocą do Francuskiego Komitetu Olimpijskiego, ale dzisiejsza decyzja UCI sprawiła, że Christopher Froome będzie mógł wystartować oraz powalczyć o piąte zwycięstwo w Tour de France.

 

źródło: naszosie.pl

Post Author: Michał Sikora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *