26 zespołów pewnych gry w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Sezon 2017/18 był ostatnim sezonem, w którym funkcjonowała reforma Platiniego. Celem jej było danie szansy zespołom między innymi z Europy Środkowo-Wschodniej szansy na grę w fazie grupowej Ligi Europy i Ligi Mistrzów.

Reforma, która funkcjonowała od sezonu 2009/2010 sprawiła, że wiele zespołów z różnych państw dostąpiło zaszczytu gry przynajmniej w Lidze Europy. Legia zagrała w Lidze Mistrzów jako pierwszy polski zespół od 20 lat. Lech zagrał raz w fazie grupowej Ligi Europy i raz w 1/16 finału tych rozgrywek. Wisła Kraków raz zagrała w 1/16 finału Ligi Europy. Legia grała czterokrotnie w Lidze Europy z czego dwukrotnie w 1/16 finału tych rozgrywek. Osiem lat reformy Platiniego, nie zostało dobrze wykorzystane przez polskie zespoły. Najlepiej z państw Europy Środkowo-Wschodniej reformę Platiniego wykorzystali Czesi, którzy od sezonu 2010/2011 mają regularnie przedstawiciela w fazie pucharowej Ligi Europy.  Dodatkowo dwukrotnie Viktoria Pilzno zagrała w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Największym osiągnięciem był ćwierćfinał LE w sezonie 2015/16. Tego wyczynu dokonała Sparta Praga. Dobre wyniki czeskich zespołów w europejskich pucharach przełożyły się na to, że od sezonu 2018/19 nasi południowi sąsiedzi będą mieli swojego przedstawiciela w fazie grupowej Ligi Mistrzów, a wicemistrz Czech zagra w trzeciej rundzie eliminacji tych rozgrywek.

Od sezonu 2018/19 będzie trudniej o kwalifikację do Champions League. W poprzednim sezonie było 10 miejsc dostępnych dla drużyn z eliminacji. Od tego sezonu tych miejsc będzie zaledwie 6.  Cztery dla mistrzów swoich krajów, dwa dla niemistrzów.  Rund eliminacyjnych jest pięć począwszy od preeliminacji, gdzie grają najsłabsze drużyny Starego Kontynentu kończąc na rundzie play-off. Mistrz Polski Legia Warszawa zacznie swoją przygodę od pierwszej rundy co sprawia, że będzie trzeba przejść nie trzy, a cztery rundy eliminacji aby zagrać w Champions League. Legia może liczyć na rozstawienie zarówno w drugiej jak i trzeciej rundzie w przypadku awansu.

26 drużyn z 11 krajów gra w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Angielskie, hiszpańskie, włoskie i niemieckie zespoły nie muszą przechodzić eliminacji do Ligi Mistrzów.  Francuskie zespoły dzięki Marsylii, która grała w finale Ligi Europy również nie musiały przechodzić eliminacji. Marsylia nie dostała się do Ligi Mistrzów ponieważ przegrała finał Ligi Europy z Atletico Madryt 3:0 i zajęła w lidze czwarte miejsce.  Anglicy, Hiszpanie, Włosi i Niemcy wystawiają 4 zespoły w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Francuzi i Rosjanie po trzy, z czego Rosjanie dwa miejsca mają w fazie grupowej, jeden rosyjski zespół musi przejść eliminacje zaczynając od trzeciej rundy.  Po jednym przedstawicielu w fazie grupowym mają Portugalczycy, Ukraińcy, Belgowie, Turcy i Czesi. Zespoły z tych krajów mogą mieć dwóch przedstawicieli jednak aby do tego doszło zespoły z tych krajów muszą przejść dwie rundy eliminacyjne zaczynając od trzeciej rundy, a kończąc na rundzie play-off.

Poniżej prezentujemy listę zespołów pewnych udziału w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Hiszpania:  FC Barcelona (mistrz), Atletico Madryt (wicemistrz), Real Madryt (trzecia drużyna), Valencia (czwarta drużyna)

Anglia: Manchester City (mistrz), Manchester United (wicemistrz), Tottenham (trzecia drużyna), Liverpool ( czwarta drużyna)

Włochy: Juventus (mistrz), Napoli (wicemistrz), Roma (trzecia drużyna), Inter ( czwarta drużyna)

Niemcy: Bayern Monachium (mistrz), Schalke 04 (wicemistrz), TSG 1899 Hoffenheim (trzecia drużyna), Borussia Dortmund (czwarta drużyna)

Francja: Paris Saint-Germain (mistrz), Monaco (wicemistrz), Lyon (trzecia drużyna)

Rosja: Lokomotiv Moskwa (mistrz), CSKA Moskwa (wicemistrz)

Portugalia: FC Porto (mistrz)

Ukraina:  Shakhtar Donieck (mistrz)

Belgia:  Club Brugge (mistrz)

Turcja:  Galatasaray Stambuł (mistrz)

Czechy: Viktoria Pilzno (mistrz)

Tak prezentuje się lista zespołów grających w Lidze Mistrzów.  29 sierpnia poznamy ostateczną listę zespołów występujących w Lidze Mistrzów. Tego też dnia poznamy ostateczny podział na koszyki. 30 sierpnia odbędzie się losowanie fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Post Author: Dawid Janiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *